Bez čeho se žádná fotovoltaická elektrárna neobejde? Každý si nejspíš vybaví fotovoltaické panely, střídač, dnes už prakticky nevyhnutelně také bateriové úložiště a regulace. Co ale bývá často opomíjeno, je rozváděč – přestože bez něj by celá elektrárna nebyla nejen funkční, ale hlavně bezpečná.
O důležitosti kvalitního rozváděče jsme hovořili s Ing. Josefem Zíkou, jednatelem naší společnosti.
„Mnoho lidí, bohužel někdy i elektrikářů, vnímá rozváděč jen jako plastovou skříňku s pár pojistkami. Ve skutečnosti je to zásadní prvek celé elektroinstalace, který slouží k jištění, měření a ovládání. A jeho výroba i návrh musí odpovídat přesně definovaným normám,“ říká Zíka.
Ve firmě A-Z TRADERS jsme si tohoto faktu dobře vědomi, a proto se při výrobě rozváděčů důsledně držíme nejen požadavků trhu (či konkrétního zákazníka v případě zakázkové výroby), ale také vládního nařízení 118/2016 Sb. a příslušných norem ČSN EN (IEC).
Každý rozváděč uváděný na trh v ČR nebo EU musí být vybaven výrobcem definovaným štítkem s následujícími údaji:
„Pokud štítek chybí, nesplňuje rozváděč zákonné požadavky, a co hůř – revizní technik nebo montážník pak přebírá plnou odpovědnost. Přitom se často setkávám s tím, že na rozváděčích štítek úplně chybí, nebo je nedostatečný. To je zásadní chyba,“ upozorňuje Zíka.
Někteří výrobci (nebo spíše montážníci) se snaží obejít normy tím, že používají tzv. úplný kryt – tedy jednoduchý rozváděč s předdefinovanými komponenty. Ten je určen pro jednoduché domácí elektroinstalace, kde nehrozí složitější provozní podmínky.
V oblasti fotovoltaiky je ale takové řešení zcela nevhodné. Rozváděče jsou často vystaveny vyšším proudům, teplotám a specifickým požadavkům – a proto musí být individuálně navrženy, řádně testovány a zkompletovány s ohledem na konkrétní instalaci.
Rozváděče pro FVE se od běžných domovních rozváděčů liší svým specifickým provozem, ať už se jedná o přítomnost DC napětí, které dosahuje často hodnot okolo 1000 V nebo třeba kombinací AC a DC obvodů v jednom rozváděči. Z těchto a dalších důvodů jsou na rozváděče pro FVE kladeny zvýšené nároky.
Pro výrobu rozváděčů platí tyto normy:
DBO rozváděče (provozované laiky):
ČSN EN (IEC) 61439-1 ed.2
ČSN EN (IEC) 61439-3
PCS rozváděče (výkonové):
ČSN EN (IEC) 61439-1 ed.2
ČSN EN (IEC) 61439-2 ed.2
Aby byl rozváděč bezpečný, musí být vyroben přesně podle těchto norem, což zahrnuje výpočty, výběr komponent i výslednou zkoušku.
„Normy nejsou formalita. Jsou klíčem k zajištění bezpečnosti, spolehlivosti a funkčnosti celého systému,“ připomíná Ing. Zíka.
Stupeň krytí IP (Ingress Protection) označuje odolnost elektrických zařízení vůči prachu a vodě. Čím vyšší číslo, tím větší ochrana:
Označení | Popis |
---|---|
IP20 | Ochrana proti tělesům >12,5 mm – běžné interiérové vypínače |
IP40 | Ochrana proti tělesům >1 mm – interiérové zásuvky |
IP44 | Ochrana proti vodě stříkající ze všech směrů – venkovní svítidla |
IP54 | Ochrana proti prachu a stříkající vodě – venkovní svítidla s čidlem |
IP65 | Prachotěsnost a ochrana proti tryskající vodě – průmyslové rozvodnice |
Výběr správného stupně IP je zásadní zejména u venkovních instalací nebo v prašném prostředí. Pro venkovní FVE instalace je zpravidla nutné IP54 nebo vyšší.
Rozváděče vyráběné společností A-Z TRADERS jsou osazovány komponenty od ověřených značek, jako je např. Eaton. Každý rozváděč je vybaven:
„Nespoléháme se na levná řešení nebo ruční dodělávky. Naše rozváděče jsou výsledkem průmyslové výroby – vše včetně vodičů probíhá přesně dle výkresů a norem,“ doplňuje Zíka.
Správně navržený a vyrobený rozváděč je základním prvkem každé FVE instalace. Ovlivňuje bezpečnost, funkčnost i dlouhodobou spolehlivost systému. Pokud chcete mít jistotu, že rozváděč bude odpovídat požadavkům normy i revizního technika, vybírejte ověřené výrobce, kteří nespoléhají na „řešení na koleni“.
A-Z TRADERS s.r.o. nabízí profesionální přístup, kompletní dokumentaci, značkové komponenty a vlastní vývoj – to vše s důrazem na bezpečnost, kvalitu a legislativní správnost.